Miasto Toruń

Targi Travel and Taste 2017

Toruńskie pierniki

 

Odwieczna sławę zapewniają Toruniowi pierniki – najsłynniejszy po Mikołaju Koperniku i gotyckich zabytkach symbol miasta. Te korzenne, aromatyczne ciastka o wielu różnych kształtach, polewane czekoladą lub glazurą cukrową są wypiekane w Toruniu od XIV wieku. Rozwojowi piernikarstwa w średniowieczu sprzyjała obfitość dobrej mąki i miodu w okolicy oraz położenie miasta na europejskich szlakach handlowych, zapewniające łatwy dostęp do przypraw korzennych. Wkrótce toruńskie pierniki zasłynęły w całej Europie.

 

W szczytowym momencie rzemiosłem piernikarskim zajmowało się w Toruniu kilkudziesięciu piekarzy, cukierników oraz miejscowe klasztory. Powstawały coraz bardziej wymyślne i kunsztowne kształty pierników – postacie historyczne zwierzęta, karety i figury geometryczne. Dziś te tradycje kontynuuje Fabryka Cukiernicza Kopernik. Najbardziej znanym toruńskim piernikiem jest Katarzynka – pierniczek w kształcie trzech złączonych serduszek, oblany czekoladą. Jedna z licznych legend głosi, że po raz pierwszy upiekł go ubogi piekarz zakochany nieszczęśliwie w pięknej toruniance Katarzynie. To jego łzy połączyły w jedno ułożone na blasze serduszka.

 

Dziś znanych jest około 700 form piernikarskich, część z nich można zobaczyć w miejscowym muzeum. Pierniki z Torunia są najlepszym prezentem z Torunia. Posyłano je w darze na królewskie dwory, częstowano nimi najbardziej znamienitych gości odwiedzających miasto – monarchów, dostojników kościelnych, polityków, naukowców i artystów. Smakiem toruńskiego wypieku zachwycali się m.in. królowie Zygmunt Stary, Stefan Batory, królowa Marysieńka Sobieska, car Rosji Piotr I, cesarz Napoleon, Fryderyk Chopin, Jan Matejko, Julian Ursyn Niemcewicz, Zygmunt Krasiński, gen. Józef Piłsudski, Jan Kiepura, Czesław Miłosz, kanclerz Helmut Schmidt, Lech Wałęsa i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

 

Wielkim smakoszem toruńskich pierników był Papież Jan Paweł II, który odwiedził Toruń 7 czerwca 1999 r. Na jego cześć Fabryka Cukiernicza Kopernik upiekła specjalny piernik nawiązujący do astronomicznego dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Pierniki z Torunia Ojciec Święty otrzymywał też co roku na Boże Narodzenie. Zawsze dopytywał się o nie podczas spotkań z przedstawicielami Torunia w Watykanie.