Nadwiślańska Chata

Targi Travel and Taste 2017

O Chacie

Luszkowo (niem.Luschkowo, Luskow( wieś i dobra włościańskie w powiecie świeckim, w latach 80. XIX wieku zamieszkiwane były przez ludność wyznania ewangelickiego, było tutaj 19 budynków. Zagroda położona obecnie w Luszkowie 26 ocalała jako jedyna. Budynek mieszkalny powstał w 1801 roku, a jego wzniesienie należy wiązać z osadnictwem olenderskim na terenach nadrzecznych wzdłuż Wisły. Olędrzy – mennonici, uchodźcy religijni z pogranicza dzisiejszych Niemiec i Holandii, specjalizowali się w prowadzeniu gospodarstw rolnych i hodowlanych.Układ przestrzenny naszego budynku łączy pod wspólnym dachem izbę mieszkalną i pomieszczenie niegdyś dla zwierząt łącznie ze stodołą, który reprezentuje charakterystyczny model domu-zagrody, nierozerwalnie związany z olendrami zasiedlającymi dolinę. w latach 2005-2008 Chata została w całości od podstaw pieczołowicie odrestaurowana, dzięki czemu nabrała nowego życia. Wewnątrz przystosowano ją do współczesnych wymogów mieszkaniowych, zachowując jednocześnie oryginalny wygląd zewnętrzny, dzięki czemu, została ona wpisana do rejestru zabytków.

Atrakcje

Chata leży na trasie „Mennonickiego Szlaku Kulinarnego”

Chcemy pokazać ludziom zainteresowanym historią setki niezwykłych eksponatów. Są to przedmioty, które kiedyś doskonale służyły rolnikom w ich codziennym życiu pracy, ozdobne elementy architektury wiejskiej a także przeróżne zabytki techniki, świadczące o kunszcie dawnych konstruktorów, rzemieślników i artystów ludowych.
Niezwykle malowniczo położona wieś Luszkowo i jej okolice są idealnym miejscem do długich spacerów i wypoczynku dla osób ceniących ciszę i spokój.
Kilkadziesiąt metrów od naszej chaty znajdują się czyste jeziora dla wędkarzy
W przygotowaniu park linowy.
Serdecznie zapraszamy na noclegi w tym zacisznym i niezwykle malowniczym miejscu, kto raz się tu pojawi, na pewno zechce tu wracać częściej.

Luszkowo 26

Pruszcz

tel:

602 700 680;

881 223 233

e-mail: nadwislanskachata@gmail.com