piątek, maj 24, 2024
Strona główna Góry Góry stołowe atrakcje – co warto zobaczyć?

Góry stołowe atrakcje – co warto zobaczyć?

1427
0
góry stołowe atrakcje
fot. pixabay.pl

Góry Stołowe są atrakcją turystyczną dla każdego miłośnika przyrody, gdzie można wypocząć w aktywny sposób. Są też doskonałym miejscem do wypoczynku dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w chodzeniu po górskich szlakach. Jak przygotować się do wycieczki w Góry Stołowe? Jakie szlaki sprawdzą się w przypadku pieszych wycieczek? I jakie oferują, Góry Stołowe, atrakcje?

Gdzie znajdują się Góry Stołowe

Góry stołowe znajdują się zarówno na terenie Polski jak i Czech. Są częścią Sudetów i przykładem, nieczęsto spotykanych w Europie, gór płytowych. Znajdują się w nich wąskie przejścia między skałami. Mają ciekawe kształty głazów i zachwycają pięknymi widokami.

Góry stołowe leżą na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Żyje tam wiele popularnych gatunków zwierząt. Z rzadziej spotykanych zwierząt, żyjących w Górach Stołowych, są muflony. Najłatwiej je zaobserwować na granicy z Czechami.

góry stołowe
fot. pixabay.pl

Góry Stołowe atrakcje – co można robić w Górach Stołowych?

Popularną atrakcją są błędne skały, kiedyś zwane Wilczymi Dołami. Jest to labirynt skał o różnorakich kształtach przypominających grzyby i maczugi. Można tam znaleźć przesmyki, łuki oraz korytarze. Pokonanie tego naturalnego labiryntu jest celem wielu turystów, przyjeżdżających do Gór Stołowych. Przed wejściem do Błędnych Skał należy kupić bilet. Istnieje też możliwość zakupu przez Internet.

Warto też udać się do Karlowa i wejść na Szczeliniec Wielki. To najwyższy szczyt Gór Stołowych mający 919 m n.p.m. Jego najwyższy punkt – Fotel Pradziada – to 12 metrowa skała, na którą wchodzi się po metalowych schodach. Kawałek od Szczelińca Wielkiego mieści się Szczeliniec Mały, który ma wysokość 895 m n.p.m.

Jeśli chcemy podziwiać góry o fantazyjnych krztałtach, powinniśmy zobaczyć Skalne Grzyby. Można się do nich szlakami z Batorowa (żółty) i Wambierzyc (niebieski).

Góry stołowe atrakcje – jak się na nie przygotować

Wejście na Góry Stołowe jest łatwe i atrakcyjne dla turystów, ale nawet do zdobywania tych najprostszych szlaków trzeba się przygotować. Mowa o czymś więcej niż odpowiedni ubiór i przygotowanie prowiantu na drogę. Szlak, którym będziemy iść, musi być dopasowany do możliwości uczestników wycieczki. Warto sprawdzić wcześniej gdzie znajdują się miejsca postojowe czy schroniska. Pamiętajmy też, że gdy mówi się o czasie przejścia trasy, jest to zwykle wartość orientacyjna. Na to, w jakim czasie pokonamy dany szlak wpływa, to z kim idziemy. Jeśli są z nami małe dzieci, osoby starsze, lub nie w pełni sprawę, będziemy poruszać się wolniej. Na czas pokonania szlaku wpływa również pogoda i pora roku.

Warto pamiętać, że w Parku Narodowym Gór Stołowych panują zasady, których musimy przestrzegać. Poza wyznaczonymi miejscami nie wolno:

  • palić papierosów
  • palić ognisk
  • wspinać się na skały
  • biwakować
  • zrywać roślin

Kategorycznie zabrania się:

  • płoszenia, chwytania i zabijania zwierząt
  • schodzenia z wyznaczonego szlaku
  • śmiecenia
  • zakłócania ciszy
atrakcje góry stołowe
fot. pixabay.pl

Góry stołowe – atrakcje dla dzieci

Pokonanie naturalnego labiryntu Błędnych Skał i wejście na Szczliniec Wielki sprawi wiele radości już kilkuletniemu dziecku. Gorzej jest z mniejszymi dziećmi. W wąskich przesmykach nie będziemy mogli swobodnie poruszać się z wózkiem. W tym wypadku będziemy musieli nosić dziecko na rękach. Dla rodziców z tak małymi pociechami lepszym kierunkiem będzie Skalne Miasto Adrspach.

W przypadku nieprzychylnej pogody można udać się z dzieckiem do Muzeum Bajek w Kudowie-Zdroju. Można tam zobaczyć największą kolekcję zabawek w Polsce. Jest tak aż 5 tysięcy modeli pochodzących z całej Europy.

Góry Stołowe to doskonałe miejsce na urlop dla miłośników przyrody. Majestatyczne widoki i otaczająca natura wpłyną na nas relaksująco. To dobre miejsce do wycieczek z kilkuletnimi dziećmi. Warto jednak przygotować się na taki wyjazd i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. To dobra alternatywa dla Tatr, które dla niektórych mogą być zbyt wymagające oraz ludzi, którzy zwykle jeżdżą nad morze i szukają miłej odskoczni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here