Gubałówka

Gubałówka to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych szczytów w polskich Tatrach. Choć słowo „szczyt” jest tu może trochę na wyrost, to trudno zaprzeczyć, że ta niewielka góra w ciągu roku przyciąga tłumy turystów. Być po raz pierwszy w Zakopanem i nie zajrzeć na Gubałówkę? Ciężko byłoby to sobie nawet wyobrazić. W naszym artykule prezentujemy najważniejsze atrakcje Gubałówki oraz podajemy kilka praktycznych informacji na temat tego szczytu. Zapraszamy do lektury.

Gdzie znajduje się Gubałówka?

Gubałówka to niewysoki szczyt zlokalizowany na północ od Zakopanego. Mierzy 1123 m n.p.m., oferując spektakularne widoki na panoramę Tatr. Dojście do Gubałówki z centrum Zakopanego jest stosunkowo proste i nie wymaga dużego wysiłku, dzięki czemu stanowi doskonałą propozycję wycieczki zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych.

Jak dostać się na Gubałówkę?

Istnieje kilka sposobów, aby dotrzeć na szczyt Gubałówki. Najchętniej wybieraną jest skorzystanie z kolejki linowo-terenowej, której dolna stacja znajduje się blisko słynnych Krupówek, na ulicy Na Gubałówkę.

Dojście tam z centrum Zakopanego zajmuje zaledwie kilka minut spacerem. Kolejka kursuje przez cały rok, co sprawia, że nawet zimą można łatwo dostać się na szczyt i podziwiać z niego panoramę Tatr.

Jeśli preferujesz aktywny wypoczynek i chcesz dostać się na Gubałówkę pieszo, to masz do wyboru kilka szlaków na szczyt. Jednym z nich jest ścieżka biegnąca obok dolnej stacji kolejki. Choć droga ta jest dość stroma i wymagająca kondycyjnie, to prowadzi bezpośrednio na szczyt i oferuje wspaniałe widoki na Zakopane i okolicę.

Inną opcją jest podejście na Gubałówkę od strony Butorowego Wierchu, które jest nieco łagodniejsze. Aby dotrzeć do tego szlaku, należy kierować się w stronę dolnej stacji wyciągu na Butorowy Wierch i stamtąd podążać oznakowaną trasą na Gubałówkę.

Atrakcje Gubałówki

Najsilniejszym magnesem przyciągającym turystów na Gubałówkę jest oczywiście możliwość wjazdu wspomnianą kolejką. Na tym jednak lista atrakcji się nie kończy. Gubałówka oferuje również m.in. całoroczne tory saneczkowe, malownicze trasy spacerowe oraz spektakularny widok na Tatry, którym można się napawać godzinami.

Gubałówka jest przy tym świetnie przygotowana do przyjmowania ruchu turystycznego, z licznymi punktami gastronomicznymi czy kramikami z pamiątkami i przekąskami.

Komu szczególnie polecamy wybrać się na Gubałówkę?

Bardzo łatwa dostępność szczytu sprawia, że jest to idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi, które szukają wygodnych tras spacerowych z wózkiem, a nie mają ambicji, by np. fundować sobie długą wycieczkę do Morskiego Oka.

Wizytę na Gubałówce polecamy również osobom starszym, które na pewno będą zachwycone możliwością podziwiania przepięknej panoramy Tatr, zwłaszcza w pogodny dzień.

Z kolei wejście na Gubałówkę można traktować jako formę rozgrzewki przed bardziej ambitnymi wycieczkami górskimi.

Pomysł na aktywny dzień pod Tatrami? Wizyta na Gubałówce i w Termach BUKOVINA

Gubałówka i Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej to dwie wielkie atrakcje Podhala, które świetnie pasują do planu spędzenia aktywnego dnia, zwłaszcza z dziećmi.

W pogodne przedpołudnie warto wstać nieco wcześniej i wybrać się na Gubałówkę, skorzystać z jej atrakcji, zrobić piękne zdjęcia, przespacerować się w kierunku Butorowego Wierchu, a następnie wsiąść w samochód i pojechać na termy, gdzie czeka na Was mnóstwo zabawy i błogi relaks w ciepłej wodzie termalnej. Kąpiele w basenach wewnętrznych i zewnętrznych mogą być również formą regeneracji mięśni i stawów po trudach wcześniejszej wycieczki.

Z Gubałówki do Term BUKOVINA dojedziecie w ciągu około pół godziny (w zależności od aktualnego natężenia ruchu), po drodze podziwiając piękne widoki. Warto wcześniej kupić bilety online, oszczędzając sobie oczekiwania w kolejce do kasy. Jeśli czegoś zapomnicie, na przykład pływaczek czy pieluszek do pływania dla dziecka, to wszystko kupicie w sklepie na terenie kompleksu.

Więcej o tym, dlaczego warto połączyć wizytę na Gubałówce z relaksem w Termach BUKOVINA, zwłaszcza w okresie obowiązywania promocji organizowanej przez termy wspólnie z Polskimi Kolejami Linowymi, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/gubalowka-atrakcje-polozenie-wysokosc.

Dodajmy, że Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej to jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną w Europie, który oferuje dostęp do aż 20 basenów zewnętrznych i wewnętrznych, strefę dzieci i młodzieży, strefę saun oraz szeroki wybór zabiegów w strefie Wellness BUKOVINA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here