morsowanie
pixabay.pl

Morsowanie stało się w ostatnim czasie wyjątkowo popularne, do tego stopnia, że można je nazwać trendem. Kąpiel w lodowatej wodzie zyskała całe rzesze zwolenników. Nie bez powodu. Morsowanie korzystnie wpływa na organizm, pod warunkiem, że nie cierpi się na żadne choroby kardiologiczne. To doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu podczas zimowego urlopu nad morzem. Czego potrzebujesz do morsowania i jak się do niego przygotować? 

Korzyści z morsowania

Nad morzem oraz jeziorami coraz częściej natykamy się na liczne grupy ludzi, którzy kapią się w lodowatej wodzie. Z roku na rok ich liczba staje się coraz większa. Dlaczego popularność tej aktywności tak rośnie w siłę? Co takiego daje morsowanie? 

Morsowanie ma wiele zdrowotnych zalet i hartuje organizm. Kiedy zanurzamy się w zimnej wodzie, dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych. Dzięki temu poprawia się krążenie w narządach wewnętrznych oraz tkankach. Właśnie to daje nam pożądane korzyści zdrowotne jak: 

  • Zwiększona odporność 
  • Lepsze krążenie oraz ukrwienie skóry 
  • Regeneracja i odżywienie organizmu następuje szybciej
  • Korzystnie wpływa na choroby dermatologiczne i alergiczne 
  • Poprawa wydolności układu sercowego
  • Zahartowanie 

Kąpiel w lodowatej wodzie ma też swoje wizualne zalety. Skutecznie niweluje cellulit i wspomaga odchudzanie, przyspieszając zanik tkanki tłuszczowej. Morsując przyspieszamy pracę serca, a to wpływa na lepsze ukrwienie narządów i tkanek. Dzięki temu nasz organizm szybciej wydala toksyny i szybciej wyzbywa się tkanki tłuszczowej. Do tego morsowanie poprawia stan naszej skóry. Sprawia, że jest gładsza i jędrniejsza. 

Morsowanie – to Ci się przyda

Morsowanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Potrzebujemy do niego właściwego stroju. Podczas wejścia do zimnej wody należy założyć: 

  • Czapkę oraz rękawiczki – przez ręce i głowę ucieka dużo ciepła, a są to części ciała, których nie trzeba zamaczać w wodzie
  • Strój kąpielowy- dowolny, ważne byśmy czuli się swobodnie
  • Buty – najlepiej by były neoprenowe, zapobiegną poślizgnięciu się w wodzie 

Ubrania, które założymy po morsowaniu są równie ważne. Powinny być ciepłe. Najlepiej przeziębić się właśnie po wyjściu z wody, dlatego ważne jest, abyśmy od razu nałożyli na siebie coś ciepłego, co ochroni nas przed wiatrem. Warto również zabrać termos z ciepłą herbatą.  

morsowanie
pixabay.pl

Jak się przygotować do morsowania

Morsowanie najlepiej rozpocząć z osobami, które są już doświadczonymi morsami. Przed pierwszym podejściem, warto udać się do lekarza i sprawdzić, czy nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań. Przed pierwszym wejściem do wody należy się rozgrzać. Morsowanie zwykle trwa od 3 do 5 minut. Jednak rozpoczęcie morsowania może być wyzwaniem, dlatego podczas naszego pierwszego razu wystarczy, że po prostu zanurzymy się w wodzie i od razu wyjdziemy. Z czasem nasza tolerancja na chłód się zwiększy. 

Morsowanie nad morzem 

Morsowanie stało się atrakcją turystyczną. Wiele osób decyduje się na nią podczas urlopu nad morzem. Jeśli chcemy spróbować morsowania w Bałtyku warto rozejrzeć się za grupami morsów, które spotykają się, najczęściej co weekend, w danej miejscowości. W ten sposób będziemy mogli bezpiecznie rozpocząć przygodę z morsowaniem pod okiem doświadczonych osób.  

Od dawna mówi się o korzystnym wpływie kąpieli w lodowatej wodzie na nasze zdrowie. Właśnie dlatego morsowanie zyskuje coraz więcej zwolenników. Wiele osób morsujących regularnie nie traktuje już morsowania jako aktywności fizycznej a jako styl życia. Jeśli morsujemy od jakiegoś czasu w jeziorach blisko naszego miejsca zamieszkania, warto byśmy wybrali się na wycieczkę nad morze, by tam spróbować swoich sił. Przy okazji nawdychamy się jodu, co jeszcze wzmocni korzyści zdrowotne morsowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here