Wakacje na Mazurach dla miłośników przyrody

Mazury to bardzo chętnie wybierany przez turystów kierunek wakacyjny. Nie ma się co dziwić, odpoczynek nad licznymi jeziorami w otoczeniu zielonych lasów, to świetny sposób na relaks. Warmia i mazury to bogactwo dzikiej fauny i flory.

Mazury- dzika fauna i flora

Mazury to dobry kierunek na rodzinne wakacje. Z pewnością nie można się tu nudzić. To, co wyróżnia tę część polski to zachwycająca fauna i flora. Lasy zajmują nawet ok. 30 procent powierzchni tego regionu. Przeważają tutaj lasy świerkowo-sosnowe, o stanie zbliżonym do pierwotnego. Wśród nich można wymienić: Lasy Purdzkie, Lasy Ramudzkie, Lasy Napiwodzkie, Lasy Dzierzgońskie, Lasy Taborskie, Puszcza Piska, Puszcza Borecka.

Oprócz samych lasów liczne tereny obejmują torfowiska i roślinność błotna. Pojawia się tu też wiele gatunków roślin zielnych oraz reliktowych gatunków tundrowych (koniczyna, rokitnik, chaber łąkowy, babka, tatarak, moczarka kanadyjska, mech wodny). Mazury są domem różnych gatunków zwierząt. W lasach spotkać można: sarny, dzika, zająca, jelenia, bobra, łosia czy żubra. Ponadto żyją tu rysie, kuny leśne, lisy, nietoperze czy borsuki.

Nie brakuje również ptaków, takich jak orły przednie, orzechówki, sójki, dzięcioły jarząbki, głuszce, kruki, czaple, żurawie, krogulce, jastrzębie, myszołowy. Ponadto mazurskie jeziora obfitują w takie gatunki ryb jak: troć, sum, szczupak, okoń, węgorz, amur biały, tołpyga, łosoś, głowacz, sieja, jelec, kleń.

Mazury- atrakcje przyrodnicze

Wybierając wakacje na mazurach, z pewnością warto zobaczyć Mazurski Park Krajobrazowy. Jest to największy las tego regionu, który zajmuje aż 53 655 ha. Na jego terenie usytuowane są takie jeziora jak: jezioro Śniardwy, Mokre, Mikołajskie, Łuknajno, Biełdany, Drużno czy Warnołty. Obszar ten zamieszkują rzadkie okazy zwierząt, np., żółw błotny czy kiełża. Ponadto jest to dom dla jeleni, saren, koników polskich, wiewiórek, łasic, łosi, kun, tchórzy, gronostajów, borsuków, tchórzy, bobrów, norek amerykańskich, wilków, jeży czy lisów. Nie brakuje tu też licznych gatunków ptaków jak czajka, rybitwa czarna, bielik, wilga, cietrzew, bocian czarny i biały, trzmielojad, kobuz, zimorodka, orzechówka.

Na obszarze MPN zlokalizowane są też rezerwaty jak Rezerwat Przyrody Łuknajno czy Rezerwat Przyrody Strzałowo. Spędzając wakacje na mazurach, nie można pominąć Puszczy Piskiej, a więc największego lasu mazur. To prawdziwa gratka dla żeglarzy i wędkarzy. Znajduje się tu bowiem Kraina Wielkich Jezior. Na terenie puszczy leży Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo, gdzie można podziwiać mieszkające tam ptaki, jak żurawie, pucharze czy kuraki leśne. Warto odwiedzić także Wyspę Upałty na jeziorze Mamry, która jest Rezerwatem Przyrody. Co ważne, pobyt na niej jest możliwy po uzyskaniu specjalnego pozwolenia.

Mazury mapa zachwyca licznością miejsc, które są jedyne w swoim rodzaju. Z pewnością jest to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Sprawdź: https://sklep.polskaniezwykla.pl/mapy-turystyczne/88050-warmia-i-mazury-mapa-turystyczna-9788388859083.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here