Góry z dzieckiem

Wyjazd w góry z dzieckiem może być świetną przygodą pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy i będziemy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Małe dziecko wcale nie musi być utrapieniem i rujnować naszych planów wakacyjnych. Nic bardziej mylnego! To od nas jednak zależy to, jak będzie wyglądać wspólna wycieczka. Trzeba ją oczywiście dopasować do potrzeb i możliwości pociechy, ale nie trzeba martwić się o liczne wyrzeczenia. Kluczowe jest zadbanie o kwestię wygody, komfortu, bezpieczeństwa i oczywiście dobrej zabawy.

Jak zaplanować wspólny wyjazd w góry z dzieckiem?

Nieco inaczej wygląda wycieczka w góry dwojga dorosłych osób niż rodziny z dzieckiem. Wspólnie spędzony czas w górskiej destynacji może być jednak wspaniałym przeżyciem, kopalnią pięknych wspomnień. Wystarczy, że się odpowiednio przygotujemy do tego przedsięwzięcia, co wcale nie musi być trudne. Dzieci uwielbiają góry, obcowanie z przyrodą, poznawanie otaczającego je świata. Chłoną wszystko jak przysłowiowa gąbka. Duże znaczenie ma to, jak do tej pory dziecko spędzało czas rodzicami, czy było aktywne fizyczne. To nie wiek odgrywa tutaj pierwsze skrzypce, ale indywidualne możliwości pociechy. Większe trudności w górach napotkają dzieci, które do tej pory większość swojego czasu spędzały w zamkniętych pomieszczeniach, stroniły od aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Bardzo ważne będzie sprawdzenie warunków pogodowych, jakie mają panować w danym miejscu podczas naszego pobytu w nim. Inaczej trzeba rozplanować plan podróży latem niż zimą. Na uwadze powinno się mieć wszystkie informacje dotyczące czynników atmosferycznych, szczególnie opadów i wiatru. Przy niekorzystnych warunkach dziecku dużo trudniej będzie pokonać o własnych siłach całą trasę i czerpać z tego przyjemność. Kolejną kwestią jej wyznaczenie i dokładne zapoznanie się z opisem wybranych szklaków, łącznie ze związanymi z nimi wytycznymi. Przy nieznajomości terenu bardzo łatwo o zgubienie się, co w górach jest szczególnie niebezpieczne. Tym bardziej że pogoda zmienia się tam jak w kalejdoskopie. Zasada jest taka, aby dobierać trasę w oparciu o możliwości dzieci, nie tylko pod kątem jej atrakcyjności. Powinna być krótka i urozmaicona, znajdująca się w pobliżu schroniska czy innego miejsca, gdzie będzie można odpocząć. Całość trasy nie powinna przekraczać czterech godzin.

Jak się przygotować do wyjazdu w góry, co ze sobą zabrać?

Podczas planowania wyjazdu w góry z dzieckiem trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniego ubioru. Wygodne buty to podstawa, podobnie jak strój dopasowany do pory roku. Trzeba mieć na uwadze to, że pogoda w górach bywa bardzo kapryśna i słoneczna aura szybko może zmienić się na silny wiatr, opady atmosferyczne i spadek temperatury. Ubranie powinno być oczywiście wygodne, ale też ciepłe, przeciwwiatrowe i przeciwdeszczowe. Okrycie głowy, twarzy i dłoni oraz odzież termiczna zimą to konieczność. Trzeba również pamiętać o spakowaniu prowiantu i zabraniu ze sobą kilku innych rzeczy. Należy pamiętać o kurtce przeciwdeszczowej, ciepłej bluzie, czapce z daszkiem, zapasowych skarpetkach i spodniach, butach ze sztywną podeszwą i grubym bieżnikiem. W naszym wakacyjnym bagaży w góry nie może zabraknąć jedzenia, picia i przekąsek. Niezbędna jest apteczka turystyczna zawierająca leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środki o działaniu antyalergicznym. Przydadzą się także preparaty przeciw owadom, środek odkażający.

Turystyka górska z dzieckiem – jakie kierunki wybrać?

Do wyboru mamy wiele górskich destynacji, gdzie można spędzić wspólny czas z dzieckiem. Świetnie sprawdzą się Karkonosze, gdzie mamy do dyspozycji multum relatywnie łatwych i urozmaiconych szklaków. Bez problemu znajdziemy też takie trudniejsze, łącznie z wysokogórskimi wspinaczkami. Warto postawić na trasy łagodne i niezbyt długie, atrakcyjne, aby nie zniechęcić pociechy. Godna polecenia będzie Szklarska Poręba, Karpacz. Na wędrówki górskie z dzieckiem nadają się wyśmienicie Beskid Żywiecki, Gorce, Sudety (Góry Stołowe i Kotlina Kłodzka). We wszystkich wyżej wymienionych miejscach czeka na nas bogactwo i różnorodność atrakcji. Nie brakuje tych, którymi dzieci będą zachwycone, niezależnie od wieku.

______________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here