Sprzęt wspinaczkowy dla początkujących

Wspinaczka to dyscyplina, która zdobywa sobie coraz większą popularność. Obecnie ścianki wspinaczkowe w większych miastach są oblegane przez tłumy fanów wspinania. Coraz więcej osób decyduje się także na wyjazd w teren. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym omówimy podstawowy sprzęt, jaki będzie Ci potrzebny w trakcie takiej wyprawy. Na pewno powinieneś zaopatrzyć się w:

– uprząż wspinaczkową,

– przyrząd do asekuracji,

– karabinki,

– ekspresy,

– linę dynamiczną.

Uprząż wspinaczkowa

Uprząż wspinaczkowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia, jakie powinno znaleźć się na Twojej liście. Przy wyborze kluczowe jest dopasowanie rozmiaru uprzęży. Duże znaczenie ma obwód w pasie i udzie. Producenci najczęściej podają zakres tych dwóch parametrów. Kupując uprząż, powinieneś wybrać wersję, która pasuje do Twoich rozmiarów. Jeśli szukasz uprzęży do wspinania na ściance i skałkach, to powinieneś zainteresować się produktem o specyfikacji sportowej. Na rynku dostępne są także uprzęże uniwersalne, z regulowanymi nogawkami, które sprawdzą się również w górach. Nie bez znaczenia jest także wygoda samej uprzęży, sposób, w jaki blokowane są klamry oraz ilość szpejarek, które okażą się przydatne na nieco dłuższych drogach.

Przyrząd do asekuracji

Kolejnym „must have” na liście sprzętu wspinaczkowego jest przyrząd asekuracyjny. Największą popularnością cieszy się przyrząd nazywany kubkiem. Jeśli planujesz wspinanie wielowyciągowe, to lepszym wyborem będzie dla Ciebie przyrząd asekuracyjno-zjazdowy typu Guide. Pozwala on na zjazd po zakończeniu drogi oraz asekurowanie partnera. Wybierając przyrząd asekuracyjny, sprawdź koniecznie, czy będzie on w pełni kompatybilny ze średnicą liny. Możesz znaleźć tę informację w opisie przyrządu.

Karabinki

W Twoim zestawie wspinaczkowym powinny się także znaleźć przynajmniej 3 karabinki zakręcane (typu HMS). Karabinek często wchodzi w skład zestawu z przyrządem asekuracyjnym. Drugi karabinek pozwoli Ci uniknąć niszczenia kolucha w trakcie wspinaczki metodą na wędkę. Karabinek przepinasz przez wyższy stały punkt asekuracyjny. Linę z kolei przekładasz przez kolucho, które znajduje się poniżej karabinka. W ten sposób lina nie powoduje uszkodzeń. Zamiast karabinka możesz zastosować także ekspres.

Ekspresy

Aby zapewnić sobie dolną asekurację, będziesz potrzebował ekspresów wspinaczkowych. W polskich warunkach w zupełności wystarczy Ci 10 ekspresów. Absolutne minimum to 5 sztuk. Poszczególne ekspresy dostępne na rynku różnią się przede wszystkim długością taśmy. Najbardziej popularną długością jest 12 cm. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup ekspresów o różnych długościach. W niektórych sytuacjach możesz być zmuszony do użycia dłuższego ekspresu, aby prawidłowo poprowadzić linę.

Lina dynamiczna

Wybierając linę dynamiczną, powinieneś zwrócić uwagę na jej średnicę, długość i trwałość. Dla osób początkujących optymalnym wyborem będzie średnica 9-10 mm. Zalecana długość liny wynosi 60 m. Dzięki temu będziesz w stanie pokonać drogi wielowyciągowe. Nie bez znaczenia jest także waga liny. Im niższa średnica liny, tym mniej kilogramów w plecaku.

Kompletując sprzęt wspinaczkowy, powinieneś zajrzeć na stronę salewa24.pl. W sklepie internetowym znajdziesz duży wybór sprzętu i akcesoriów niezbędnych do bezpiecznej wspinaczki. W każdej chwili możesz także skorzystać z czatu i poprosić pracownika sklepu o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here