Ruciane-Nida na Mazurach

W Polsce jest niezwykle wiele ciekawych i pięknych miejsc, o których zazwyczaj większość z nas nawet nie ma pojęcia. Często wybierając się na weekend czy dłuższy urlop, decydujemy się na typowo turystyczne miasta, jednak warto sobie uświadomić, że te mniejsze, trochę mniej znane miejscowości, są równie piękne i wyjątkowe. Jedną z takich miejscowości jest Ruciane – Nida, czyli miejscowość, która znajduje się w województwie warmińsko – mazurskim. Co ciekawe, jest to dość młode miasto, gdyż otrzymało ono prawa miejskie dopiero w 1966 roku, jednak ma ono bardzo ciekawą historię. Co więcej, jest to przepiękne miasteczko z równie pięknymi okolicami, które słynie przede wszystkim z jezior. Jest jednak w nim sporo ciekawych atrakcji, z których warto skorzystać.

Oto zbiór kilkunastu ciekawych miejsc i atrakcji w Rucianych – Nida i okolicach, które warto odwiedzić podczas wycieczki z partnerem, wyjazdu rodzinnego, czy nawet podróży w pojedynkę. Wiele z nich dotyczy oczywiście jezior, ponieważ jest to główny element tych okolic.

1. Bardzo ciekawym miejscem do zwiedzenia w miejscowości Ruciane – Nida jest tak zwana Śluza Guzianka. Jest to swego rodzaju zabytek z końca XIX wieku, który miał za zadanie zredukować różnicę poziomów wynoszącą aż 2 metry. Ma ona aż 44 metry długości i ponad 7 metrów szerokości. Rocznie przepływa przez nią aż około 20 tysięcy żaglówek, motorówek i innych podobnych pojazdów.

2. Jako iż miejscowość Ruciane – Nida słynie z jezior, bardzo ciekawą atrakcją, z której skorzystać mogą nie tylko dorośli turyści, a także dzieci, które będą szczególnie zachwycone, jest rejs statkiem po okolicznych jeziorach. Taki rejs może być naprawdę ciekawym przeżyciem, zwłaszcza, jeśli jest dla kogoś pierwszym rejsem w życiu.

3. Będąc w miejscowości Ruciane – Nida, naprawdę warto odwiedzić Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest to wręcz punkt obowiązkowy wielu turystów przybywających do tej miejscowości. Co prawda muzeum to leży nieopodal tej miejscowości, lecz zdecydowanie warto się tam wybrać. Można tam zobaczyć na przykład odtworzony gabinet poety, ale także można i zobaczyć różnego rodzaju pamiątki po nim, takie jak rękopisy, listy i zdjęcia. Co ciekawe, niekiedy w tym miejscu organizowane są wieczorki poetyckie.

4. W niedalekim sąsiedztwie miejscowości Ruciane – Nida znajduje się dość charakterystyczne miejsce, zwane Galindią. Jest to pewna osada, do której z chęcią przybywają turyści. W tym miejscu można dowiedzieć się więcej na temat plemion Galindów i ich życia.

5. W okolicy miejscowości Ruciane – Nida znajduje się Park Dzikich Zwierząt, który z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy uwielbiają zwierzęta i interesują się ich życiem. Można tam zobaczyć między innymi takie zwierzęta jak, chociażby łosie, żubry, wilki, sarny, jelenie, daniele, czy też ptaki: puchacze, czaple, a także żurawie.

6. Osobom lubiącym wypoczywać i relaksować się nad wodą zapewne przypadnie do gustu kąpielisko, które znajduje się niedaleko miejscowości Ruciane – Nida, dokładnie nad jeziorem Roś. Warto wspomnieć, iż kąpielisko ma trzy wydzielone strefy, a więc każdy może czuć się tam bezpiecznie. Jest to specjalny brodzik dla dzieci, strefa dla nieumiejących pływać, a także strefa dla umiejących pływać.

7. Zatrzymując się w tej okolicy, warto także wstąpić do Aquaparku, który zlokalizowany jest w niedalekiej okolicy. Ta propozycja spodoba się szczególnie wszystkim fanom wodnego szaleństwa.

8. Będąc w Rucianych – Nida, warto również skorzystać z oferty rejsów statkami w Porcie Żeglugi Mazurskiej. Można tam przepłynąć się dużym statkiem wycieczkowym i przy okazji podziwiać przepiękne widoki.

9. Ciekawym miejscem na tym terenie, które warto zobaczyć, jest Wioska Żeglarska Mikołajki. Jest to głównie bardzo atrakcyjna oferta dla wszystkich żeglujących, natomiast tak naprawdę nawet turystom może spodobać się to miejsce.

10. Dla osób, które choć trochę interesują się historią lub wiedzą ogólną, lub też po prostu lubią zwiedzać różne miejsca, prawdziwą gratką może okazać się Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach. Jest to tak właściwie pierwsze w całej Polsce muzeum, które zostało poświęcone w całości historii reformacji Polskiej. Co więcej, w muzeum tym szczególnie uwzględniona została historia Mazur.

11. Mówiąc o atrakcjach w Mikołajkach, warto wspomnieć także o Jeziorze Mikołajskim. Jest to dość mocno turystyczne miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, przebywając niedaleko.

12. Jak wiadomo, punkty widokowe wszędzie cieszą się bardzo dużą popularnością, bez względu na to, gdzie dokładnie się znajdują. Wszyscy chcieliby zobaczyć okolicę z góry. W Mikołajkach, czyli niedaleko Rucianych – Nida położony jest punkt widokowy w postaci wieży z widokiem na jezioro Śniardwy. Co ciekawe, wieża ta znajduje się w Folwarku Łuknajno, co stanowi kolejną ciekawą atrakcję.

13. Rezerwat Przyrody Łuknajno to atrakcyjna propozycja dla wszystkich miłośników przyrody. Położony jest on na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego i podziwiać można w nim bardzo wiele różnych gatunków zwierząt i roślin – żyje w tym rezerwacie ponad 170 gatunków zwierząt, a co ciekawe, można w nim nawet spotkać jedną z największych kolonii w Europie, czyli kolonię łabędzia niemego. Poza tym są w tym rezerwacie takie zwierzęta jak między innymi: gęsi, kormorany, gronostaje, łosie, kuny, jenoty, żurawie, głowienki, czy też derkacze.

14. W pobliżu miejscowości Ruciane – Nida znajduje się wiele fortyfikacji i bunkrów pochodzących z czasów II wojny światowej, co będzie ciekawe szczególnie dla fanów historii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here