Wycieczka w góry wiosną

Wiosenne góry są fascynujące, ale bywają też zdradliwe. Jak odpowiednio przygotować się do wycieczki w tym czasie? Wyjaśniamy to w nowym artykule.

Górskie szlaki wyglądają pięknie o każdej porze roku. Wielu turystów jest jednak zdania, że najwięcej atutów odkrywają wiosną. Budząca się do życia przyroda, świeża zieleń i krokusowe dywany to na pewno najczęstsze skojarzenia, jakie budzą pierwsze tygodnie po zimowym uśpieniu. Musicie jednak pamiętać, że wiosenne góry mają także inne, dużo groźniejsze oblicze. Zapierające dech w piersiach krajobrazy i coraz wyższe temperatury mogą uśpić waszą czujność, a skutki ewentualnych błędów bywają naprawdę poważne. Planując wyjście w góry wiosną, powinniście więc odpowiednio się do niego przygotować.

Wiosna w górach. To musisz wiedzieć zanim wyjdziesz

Zacznijmy od kwestii dość oczywistej, ale często pomijanej w wiosennym, optymistycznym nastroju – zmienności pogody. To, że na dzień przed wyjściem jest sucho i słonecznie, nie oznacza, że na szlaku nie zaskoczy was ulewa lub śnieżyca. Dlatego wcześniej koniecznie zapoznajcie się z prognozą z zaufanego źródła i dostosujcie do niej sprzęt, ubiór i trasę. Jeśli zapowiadane są ekstremalnie trudne warunki, najlepiej zrobicie przekładając wyprawę na inny termin. Pamiętajcie też, że wiosną wiele odcinków szlaków nadal jest oblodzonych – przydadzą się więc raki lub raczki. Tak jak przed każdą wycieczką w góry, w telefonie zapiszcie sobie też numer TOPR (985 lub 601 100 300).

Co spakować do plecaka na wiosenne wyjście w góry?

Przygotowując się do wiosennego wyjścia w góry, dużo uwagi powinniście poświęcić też swojemu bagażowi. Koniecznie muszą się w nim znaleźć:

– komplet ciepłej odzieży (nawet, jeśli nie jest zimno – wiosną załamania pogody są bardzo częste);
– papierowa mapa i kompas (niskie, wiosenne temperatury mogą uszkodzić baterię smartfona lub nawigacji GPS);
– termos z ciepłym napojem i wysokoenergetyczne przekąski (na wypadek, gdybyście musieli przeczekać niepogodę np. w schronie);
– latarka;
– naładowany zapasowy telefon (najlepiej starego typu);
– apteczka.

Wiosenny wyjazd w góry. Gdzie zarezerwować nocleg?

Trudne warunki na szlakach, chłód i szybciej niż latem zapadający zmrok sprawiają, że wiosenna wycieczka w górach może okazać się naprawdę wyczerpująca. Warto zatem zadbać o to, by po powrocie do cywilizacji czekał na was komfortowy, sprzyjający regeneracji nocleg. Jeśli waszą bazą wypadową będzie Zakopane, zapoznajcie się z ofertą przygotowaną przez JLS Apartamenty – https://www.zakopaneapartamenty24.eu/. Znajdziecie w niej apartamenty zlokalizowane w obiektach w centrum miasta, świetnie wyposażone i, co najważniejsze, dostępne do wynajęcia w atrakcyjnych cenach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here