ciekawe miejsca na pomorzu
fot. pixabay.pl

Województwo pomorskie większości kojarzy się głównie z plażowaniem. To jednak niejedyne co Pomorze ma do zaoferowania turystom. Znajdą się tam przeróżne atrakcje dla ludzi, którzy lubią spędzać czas aktywnie i są ciekawi otaczającego ich świata. Opcji jest naprawdę wiele. Można wyruszyć na wyprawę szlakiem latarń morskich lub bursztynu. Żuławy świetnie nadają się na rodzinną wycieczkę rowerową. Możesz nawet znaleźć miejsce, gdzie nauczysz się kaligrafii! Na Pomorzu jest również miejsce, gdzie poczujesz się, jakbyś był na Saharze. Jakie są ciekawe miejsca na Pomorzu?

Ciekawe miejsca na Pomorzu – Polska Sahara

Rozległa piaszczysta przestrzeń, która przypomina Oman czy Maroko? Znajdziesz takie miejsce w Polsce. Mowa oczywiście o ruchomych wydmach znajdujących się w Słowińskim Parku Narodowym. Wydmy ciągną się po sam horyzont, do miejsca, gdzie stykają się z morzem. To miejsce, gdzie możesz poczuć się jak na najprawdziwszej pustyni.

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym mają około czterdziestu metrów wysokości i są największym pasmem ruchomych wydm w całej Europie! Położone są pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Łebsko. Wystarczy wiatr o prędkości 5 metrów na godzinę, by wydmy zaczęły zmieniać kształt. Mieszkańcy tego rejony mówią, że za każdym razem, kiedy zaglądają na wydmy, dostrzegają zmiany, jakie zaszły w krajobrazie.

Wyjątkowe Wdzydze dla każdego miłośnika historii

Wdzydze to obowiązkowy kierunek podróży dla każdego, kto kocha historię. To najstarszy skansen w Polsce. Znajduje się tam około pięćdziesięciu budynków z Kociewia i Kaszub. Sporą zaletą skansenu we Wdzydzach jest jego interaktywność. W każdym obiekcie natkniemy się na pracownika, który opowie o tym miejscu. Ponadto organizuje się tam różne wydarzenia, które przybliżą nam wygląd dawnych obrzędów.

wdzydze
fot. pixabay.pl

Osoby chcące spróbować swoich sił w robótkach ręcznych, mogą spróbować malowania na szkle, hafciarstwa lub wykonywania papierowych kwiatów.  Dodatkowo we Wdzydzach można zetknąć się z językiem kaszubskim i trochę się go nauczyć. To świetne miejsce dla ludzi interesujących się kulturami ludowymi.

Wycieczka szlakiem morskich latarni

Latarni nam morzem jest naprawdę dużo. W samym województwie pomorskim znajduje się ich aż dziesięć. Najwyższa latarnia mieści się w Nowym Porcie w Gdańsku i ma aż 61 metrów. Druga w kolejce, jeśli chodzi o wysokość, jest latarnia znajdująca się na Helu, ma 40 metrów. Najniższą latarnię możemy zobaczyć w Ustce. Jeśli chcemy zobaczyć najstarszą latarnię, powinniśmy udać się do Przylądku Rozewie. Tamtejsza latarnia została wybudowana w 1822 roku. W tej miejscowości znajdują się aż dwie latarnie. Druga pełni funkcję pomocniczą i działa od 1910 roku.

szlak latarni morskich
fot. pixabay.pl

Szlak latarń doskonale nadaje się na wycieczkę rowerową. W województwie pomorskim przemierzymy nim 260 kilometrów. Wycieczkę można jednak zacząć już w sąsiednim województwie, wydłużając szlak do 420 kilometrów. To doskonała droga dla rowerzystów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przebyć ten szlak samochodem, a nawet pieszo.

Dom do góry nogami w Szymbarku

Nietypowy dom stojący na dachu powstał w Szymbarku i znajduje się na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu. To jednak tylko jedna z wielu czekających nas atrakcji na terenie tego obiektu. Można tam odkryć wiele interesujących wątków historycznych oraz zapoznać się z kulturą i zwyczajami kaszubskimi.

Ciekawe miejsca na Pomorzu – Morze Bałtyckie

Dostęp do morza jest ogromnym atutem województwa pomorskiego. Choć plażowanie może wielu osobom wydawać się oklepane i nudne, nie warto wykreślać morza z naszej wycieczki. Nadmorskie miejscowości są wyjątkowo piękne i oferują wiele atrakcji. Zwykle w ich obszarze znajduje się sporo miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć. I nie trzeba wcale jechać w miejsce, gdzie jest naprawdę dużo turystów. Można zdecydować się na bardziej kameralną miejscowość i odpocząć w spokoju.

Warto jednak pamiętać, by nocleg nad morzem znaleźć sporo przed sezonem, wtedy prędzej znajdziemy nocleg w atrakcyjnej cenie. Możemy również wybrać się tam poza sezonem, w okresie, kiedy turystów jest zdecydowanie mniej, a pogoda wciąż dopisuje, na przykład wiosną lub jesienią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here