co warto zobaczyć w Gdańsku
fot. pixabay.pl

Jakie miasta w Polsce warto odwiedzić? Z pewnością warto odwiedzić Wrocław, Kraków, Toruń, Warszawę oraz Gdańsk. Skupmy się na tym ostatnim mieście. Dlaczego właśnie Gdańsk? To jedno z najstarszych polskich miast, posiadające ponad tysiącletnią tradycją. Znajduje się w nim wiele cennych zabytków. To miasto uznaje się za symboliczny punkt, w którym rozpoczęła się II wojna światowa, tam także powstała Solidarność. Jak widać, to doskonałe miejsce na wycieczkę dla każdego, kto pasjonuje się historią. Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Muzeum
Bursztynu!

Gdańsk to Światowa Stolica Bursztynu. To właśnie tu co roku zjeżdżają się tysiące kupców z całego świata na największe na świecie targi bursztynu. W celu poznania historii bursztynu, sposobów jego obrabiania czy zastosowania, należy wybrać się właśnie do Muzeum Bursztynu. Można tam zobaczyć prehistoryczną florę zamkniętą w bursztynach oraz wiele innych przedmiotów wykonanych z tego surowca.

Dom Uphagena

Kolejną atrakcją, która zachwyci miłośników historii, jest Dom Uphagena. To siedziba Jana Uphagena, rajcy gdańskiego. W tym miejscu można zobaczyć, jak żyli bogaci gdańszczanie pod koniec XVIII wieku. Dzięki właścicielowi, który zażyczył sobie, by po jego śmierci nic nie zmieniano, można obejrzeć wnętrza w ich oryginalnej formie. Przed śmiercią Jan Uphagen zawarł w testamencie zapis mówiący o zachowaniu domu w jego oryginalnej postaci.

Posąg Neptuna w Gdańsku
fot. pixabay.pl

Fontanna Neptuna

Gdańsk to świetne miejsce do odwiedzenia dla fotografów. Znajdzie się tam wiele pięknych miejsc, które warto uwiecznić na fotografii. Jednym z nich jest Fontanna Neptuna. Ten 650-kilowy posąg jest jedną z najbardziej charakterystycznych, i najczęściej fotografowanych, wizytówek Gdańska. Fontanna ta stoi w tej części miasta od 1633 roku i jest źródłem wielu legend.

Ratusz Głównego Miasta

Jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w Gdańsku jest Ratusz Głównego Miasta. Najstarsze części tego budynku pochodzą z XIV wieku. Przez lata był on wielokrotnie rozbudowywany. Finalnie powstała wyjątkowa gotycko-renesansowa budowla. Wiele osób ogląda ją jedynie z zewnątrz i uwiecznia na zdjęciach, nie wchodząc do środka. To błąd, bo środek Ratusza Głównego Miasta również jest przepiękny.

Żuraw w Gdańsku
fot. pixabay.pl

Co warto zobaczyć w Gdańsku – Brama Żuraw w Gdańsku

Brama Żuraw jest charakterystycznym punktem Gdańska. Wiele osób z zagranicy właśnie z nią kojarzy to miasto. To nie tylko symbol Gdańska, ale i całego kraju. To największy i najstarszy zachowany dźwig portowy ze średniowiecznej Europy. Został wybudowany w latach 1442-1444. Pełnił dwie funkcje – był używany do stawiania masztów oraz przeładunku towaru, jednocześnie będąc bramą miejską.  Odwiedzenie Żurawia, pozwoli nam poczuć atmosferę dawnego portu.

Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte

Obecnie uważa się, że II Wojna Światowa rozpoczęła się od ataku na Wieluń. Mimo tego symbolem tego wydarzenia pozostają: ostrzał polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oraz atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. Muzeum II Wojny Światowej powstało w Gdańsku, między innymi z tego powodu.

To muzeum w nowoczesny sposób, przy pomocy interesujących ekspozycji ukazuje historię Polski oraz innych krajów w czasie wojny. Wystawa nie przedstawia jedynie wydarzeń z lat 1939-1945, ale także zagłębia się w genezę wybuchu wojny i podział, który po niej nastąpił. Kiedy odwiedzimy już muzeum, warto udać się na Westerplatte, gdzie znajduje się Wartownia nr 1.

Gdańsk to jedno z polskich miast, które naprawdę warto odwiedzić. Nie tylko dlatego, że natkniemy się tam na wiele pięknych widoków i będziemy mogli podziwiać cuda architektoniczne, ale również dlatego, że to bardzo bogate historycznie miasto. To świetne miejsce dla pasjonatów historii czy fotografii. Ponadto atutem jest bliskość morza, a plaża w Gdańsku jest uważana za jedną z lepszych w Polsce.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here