Wszystko, co warto wiedzieć o wypożyczaniu samochodów na czas wakacji

0
1362

Wakacje to okres podróży – zarówno na krótki, jak i długi dystans. Od kilku już sezonów jednym z najchętniej wykorzystywanych środków transportu jest – wypożyczony samochód. W ciągu kilku lat ilość firm specjalizujących się w wypożyczaniu samochodów znacząco wzrosła, a oferowane przez nie usługi obejmują najróżniejsze pojazdy, o odmiennej specyfice. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – na co zwrócić uwagę przed wynajmem samochodu na lato oraz jak rozpoznać dobrą firmę specjalizującą się w tej usłudze.

Podróże małe i duże – kto korzysta z samochodów wypożyczanych?

Kto korzysta z wypożyczalni samochodów? Wydawałoby się, że przede wszystkim osoby planujące spędzić urlop w czasie wakacji na podróżowaniu. W rzeczywistości jednak – jest to o wiele szersze grono osób, o najróżniejszych potrzebach i planach.

Oprócz wczasowiczów planujących podróż na drugi koniec kraju, wymienić należy także osoby podejmujące podróż krajoznawczą, podróż za granicę czy obcokrajowców, przybywających do naszego kraju, którzy pragną zwiedzić go samodzielnie.

Ponadto, z usług wypożyczalni korzystają także te osoby, które nie posiadają własnego samochodu lub po prostu – których pojazd nie nadaje się do podróży na długi dystans, stwarza potencjalne zagrożenie lub których samochód nie odpowiada potrzebom podróży na długi dystans. Nie każdy kierowca dysponuje bowiem na tyle dużym samochodem, by nadawał się do przewożenia wymaganej ilości osób oraz ich bagaży.

Wymienić należy także osoby, które poszukują alternatyw względem masowych środków transportu – pociągów lub autobusów. Niestety, podróż takimi środkami transportu wiąże się z najróżniejszymi niedogodnościami, których często pragniemy uniknąć.

Bezpieczeństwo i komfort podróży – w samochodach wypożyczanych

Każda wypożyczalnia samochodów w naszym kraju dysponuje specjalnym zestawem nowoczesnych pojazdów, dostosowanych właśnie do potrzeb osób podróżujących. Wiele osób przystępujących do wypożyczenia pojazdu nie wie jednak, na jakie dokładnie parametry należy zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru.

Przede wszystkim pamiętać należy o dwóch najważniejszych aspektach – komforcie i bezpieczeństwie w czasie podróży. Samochód, którym będziemy podróżować na długi dystans, powinien nie tylko być przyjemny w użytkowaniu, ale także dysponować wszystkimi potrzebnymi mechanizmami zabezpieczającymi.

Do najbardziej pożądanych należą:

  • klimatyzacja,
  • poduszki powietrzne (przednie i boczne),
  • tempomat,
  • czujnik parkowania,
  • komputer pokładowy.

Ponadto, samochód powinien dysponować taką ilością miejsc, która odpowiadać będzie naszym potrzebom. Do wyboru mamy zarówno pojazdy 5-osobowe, jak i te przeznaczone dla większej ilości: 8+1. Obie grupy samochodów mogą być prowadzone przez osoby dysponujące prawem jazdy kategorii B. Warto także zwrócić uwagę na objętość bagażnika w danym samochodzie, który powinien być na tyle duży, by zmieścić wszystkie nasze bagaże.

Wynajęcie samochodu poprzedzają oczywiście odpowiednie formalności. Do ich spełnienia wymagane jest przedstawienie takich dokumentów jak dowód osobisty i prawo jazdy.

Opłaty pobierane przez poszczególne firmy mogą być różne, jednak zazwyczaj wahają się w przedziale: 120-170 zł za dobę. Cena ulega obniżeniu, gdy czas wynajmu jest dłuższy. Często, w przypadku wynajmu na okres miesiąca, mamy możliwość negocjacji ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here