Usytuowana na pograniczu Europy i Azji Gruzja skrywa wiele tajemnic. Większość kraju pokrywają treny górskie, dzięki czemu każdego roku gości setki wspinaczy z całego świata. Bogactwo kulturowe, pyszna kuchnia, a także zabytki zachwycają, a nierzadko również budzą zazdrość. W ostatnich latach za sprawą wielomilionowego dofinansowania Gruzja stała się atrakcyjnym miejscem do wyjazdu na narty. Nowoczesne ośrodki narciarskie położone u stóp majestatycznych pięciotysięczników budzą zachwyt, a nierzadko również szacunek dla osób, które żyją wspinaczką górską.
Gruzja zimą
Usytuowana u stóp Kaukazu Gruzja posiada obecnie trzy stacje narciarskie. Są nimi Gudauri, Mestia oraz Bakuriani. Doskonałe warunki pogodowe, a także śnieg zapewnia im położenie w pasmie 5 – tysięczników, o zdobyciu których marzy wielu wspinaczy. Wilgotne powietrze docierające tutaj znad Morza Czarnego sprawia, iż padający śnieg jest sypki i puszysty. Trasy narciarskie wiodą między wysokimi górami, a gęstymi lasami. Posiadają różny stopień trudności, dzięki czemu może tu zjeżdżać każdy. Opisane ośrodki narciarskie posiadają łącznie kilkadziesiąt kilometrów tras, które dostępne są również po zapadnięciu zmroku. Rozpościerający się widok na Elbrus zachwyca. Gruzja wakacje zimowe tutaj polecane są każdemu, kto ceni sobie kontakt z naturą, a także pragnie poznać od podszewki mentalność tutejszych mieszkańców.
Największym ośrodkiem narciarskim w Gruzji jest Gudauri. Dysponuje ponad 70 kilometrami tras narciarskich. Położony na wysokości 2200 – 3276 m n.p.m. przez pięć miesięcy w roku oferuje najwyższej klasy usługi i doskonałe warunki do szlifowania umiejętności. Obecnie ośrodek liczy 10 wyciągów, gondol, kanap i orczyków. Na terenie ośrodka mieści się dedykowany dzieciom w różnym wieku snow – park. W nocy obiekt udostępnia turystom 5 kilometrów oświetlonych tras narciarskich. Gruzja narty – w opinii miłośników śnieżnego szaleństwa góruje nad ośrodkami alpejskimi. Duży wpływ na to ma naturalność stoków, rozległy obszar, który obejmują. Gruzja jest niezwykle atrakcyjna dla Polaków pod względem cenowym. Jednodniowy skipass kosztuje 40 zł, a na cały sezon 800 złotych. Cena zawiera wejście do wszystkich obiektów, w których można zjeżdżać na nartach.
Gruzja nie tylko na narty
Bezpośrednie loty do Gruzji oferowane przez polskie linie lotnicze, stanowią doskonałą okazję do poznania tego wyjątkowego, dzikiego kraju. Osoby, które cenią sobie kontakt z naturą, a także długie piesze wycieczki z pewnością zapragną do niej powrócić. Wędrówka do Tsmindy Sameby (Kościoła św. Trójcy) to jedna z podpozycji. To właśnie z tego niezwykłego miejsca, w którym modlą się miejscowi, rozpościera się widok na majestatyczny Kazbek. Szczyt, który wznosi się na wysokość 5033 m n.p.m. Każdego roku odwiedzany jest przez dziesiątki wspinaczy. Przebywając nieopodal Tsmindy Sameby można spotkać wyposażonych w czekany i kaski miłośników górskich wędrówek.
Równie popularną formą spędzania czasu wolnego są tak zwane city breaki. Każde z gruzińskich miast ma wiele do zaoferowania podróżnym. Decydując się na ferie w Gruzji, można być pewnym, iż liczba turystów będzie znacznie mniejsza niż latem, co poprawia komfort zwiedzania. Największe miasta w Gruzji można zwiedzać komunikacją miejską, spacerować wzdłuż długich ulic, bądź wynająć auto.
Gruzińskie smaki
Gruzję warto zwiedzać również pod względem kulinarnych. Każdy region tego niezwykłego państwa charakteryzuje odmienna kuchnia. Bogactwo smaków, a także tradycji związanych z kuchnia z pewnością zaskakuje większość przybywających tutaj turystów. Gruzja uważana jest za prawdziwy raj dla wegetarian. Świeży, chrupiący chleb puri, a także ser jedzony w czasie tradycyjnej gruzińskiej uczty, czyli supry stanowi doskonałą okazje do poznania tamtejszej kultury. W każdej uczcie musi uczestniczyć tamada, który pełni funkcję wodzireja. Jego zadaniem jest dbanie o porządek podczas biesiady. Wybierany jest spośród współbiesiadników, jeszcze przed przystąpieniem do biesiady. Musi to być osoba, która potrafi wygłaszać uroczyste toasty, a także cieszy się szacunkiem. Toasty wznoszone są za wszystko. Począwszy od toastów za zmarłych, a skończywszy na miłości.
Chaczpuri czyli zapiekany placek nadziewany serem, to tylko jeden z tutejszych specjałów. Kupati z prawdziwego, pozbawionego konserwantów mięsa oraz lobio (potrawa z fasoli) szczególnie podbiły serca turystów. Każde z dań podawanych na gruzińskim stole posada swoją historię. Ich forma, smak są często integralną częścią historii tego kraju. Pozostając pod wpływami innych mocarstw przejęła niektóre z ich tradycji kulinarnych, co skutkuje prawdziwym bogactwem smaków. Niektóre z przypraw, z których znana jest kuchnia gruzińska występują wyłącznie tutaj, a ich skąd skrywany jest przez gospodynie domowe.
Gruzja jest wyjątkowym miejscem na skalę światową. To tutaj spotykają się wpływy europejskie i azjatyckie. Niesamowite widoki rozpościerające się tuż za oknem, a także wino, którego bogactwo smaku przyprawiło o zachwyt wielu znawców, to tylko niektóre z atrakcji za które ceniona jest Guzja.